doctor

facebook: I ♥ doctor blog
twitter: @DoctorMisha

Kosovo*

misha | 26 Februar, 2012 17:30

Kosovo*
 
   * Ovaj naziv ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom 1244 i odlukom Međunarodnog suda pravde o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti
http://mile.blog.rs/gallery/3242/kosovo%201244%20nezavisno%20fusnota.jpg 
Kosovskim očima - dogovor o fusnoti (Jeton Mikullovci, "Koha Ditore")
 
U poslednje vreme često posećujem sajt prištinskog dnevnog lista "Koha Ditore". Zahvaljujući Google Translate-u opipavam puls čitave (Ustavom definisane teritorije Republike) Srbije.. ;D 
 
Priština i Beograd postigli su u Briselu dogovor o regionalnom predstavljanju Kosova i o sprovođenju sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima.
 Nezvanični prevod sporazuma u jedanaest tačaka:
 
"1. Obe strane potvrđuju privrženost efektivnoj, inkluzivnoj i reprezentativnoj regionalnoj saradnji.
 
2. U tom smislu Kosovo* je jedini naziv koji će se koristiti u okvirima regionalne saradnje.
 
3. Fusnota koja će se primenjivati uz zvezdicu glasiće: „Ovaj naziv ne utiče na stav o statusu i u skladu je sa UNSB 1244 i mišljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji nezavisnosti”
 
4. Kosovo* učestvuje samostalno i govori u svoje ime na svim regionalnim skupovima
 
5. Kada novi ugovori budu sklapani i/ili potpisivani, predstavnik Kosova* će se potpisati ispod naziva opisanih u članovima 2. i 3.

6. Što se tiče izmena postojećih sporazuma koje je potpisao Unmik, ništa od ovih zaključaka neće biti tumačeno na štetu zakonskih prava Unmika. Predstavnik Unmika biće pozivan na sastanke koji se organizuju u okviru dogovora koje je Unmik potpisao. Na Unmiku je da odluči da li će da prisustvuje bilo kom sastanku.

7. Domaćini susreta biće podsticani da izbegavaju isticanje nacionalnih simbola osim sopstvenih i simbola EU, uzimajući u obzir status relevantnih organizacija.

8. EU kao posrednik obavestiće relevantne regionalne organizacije i entitete o ovim sporazumima o nazivu, predstavljanju i potpisu. Oni treba da se primene u praksi organizovanja regionalnih skupova. EU će nadzirati implementaciju ovih sporazuma.

9. Obe strane i EU će podržati ove dogovore i pomagati u njihovoj primen.

10. Regionalne organizacije na koje se odnose zaključci su postojeće i buduće međuvladine organizacije ili sporazumi čiji je cilj da promovišu saradnju ili integraciju u regionu Balkana. „Regionalni sastanci” uključuju sastanke ovih organizacija, a takođe i ad hok ili neformalne sastanke sa sličnim ciljem. To takođe uključuje sastanke sa institucijama EU u okviru evropske agende.

11. Ovi sporazumi su usvojeni na privremenoj bazi."
 
Dogovorom Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova* otklonjena je jedna od glavnih prepreka da se Srbiji na ministraskom savetu EU 27.02. konačno da zeleno svetlo za dobijanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, što bi 01. i 02. marta trebalo da potvrde i šefovi država i vlada na Evropskom savetu. Takođe, očekuje se da će Evropska komisija predložiti pokretanje studije o izvodljivosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Kosova (sa zvezdicom) i EU. (SSP je prvi korak u dugom procesu priključenja EU. Sa Srbijom su pregovori o Stabilizaciji i asocijaciji počeli u novembru 2005. dok je još bila u uniji sa Crnom Gorom, a ugovor je potpisan 29. aprila 2008. Dok su sa članicama državne zajednice Srbije i Crne Gore vođeni posebni pregovori o pitanjima iz nadležnosti republika članica, sa Kosovom (bez utvrđivanja statusa) su 2003. počeli pregovori o takozvanom mehanizmu praćenja stabilizacije koji i dalje traju.)
 
http://mile.blog.rs/gallery/3242/kosovo%201244%20nezavisno%20fusnota%202.jpg
U regionalnim organizacijama prištinske delegacije nastupale su pod imenom UNMIK/Kosovo, a sada pod imenom Kosovo* (uz fusnotu: "Ovaj natpis ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti")
 
Kosovski Albanci, i pored nagrade od strane EU, nisu baš najsrećniji zbog ovakvog rešenja, a to najbolje govori tekst sa "Koha Ditore", objavljen još pre zvaničnog dogovora: "Mala nagrada za Kosovo ako se realizuje veliki kompromis":

"Priština, 24. februar - Ako bude postignut kompromis o regionalnom predstavljanju i u fusnoti bude pomenuta Rezolucija 1244, Kosovo će dobiti pravo da Evropska komisija napravi studiju o izvodljivosti, u skladu sa primerima u regionu.
 Ratifikacija SSP-a traje 2 do 5 godina. Od SSP do članstva u Hrvatskoj, koja je priznata od strane svih zemalja EU, prošlo je 14 godina. Shodno tome, Kosovo bi moglo da uđe u EU 2036., piše danas "Koha Ditore"..."
 
Komentari na ovom i sličnim tekstovima su više nego zanimljivi. Najekstremniji pesimisti među Kosovarima tako kažu: "Za one koji žele da razumeju- to znači povratak srpske vojske i policije na Kosovo, uklanjanje imena Republika (što će navesti neke od 87 država koje su priznale Kosovo da povuku tu odluku), poništenje Deklaracije o nezavisnosti i prihvatanje Rezolucije 1244 iz 1999. godine u kojoj se navodi da je Kosovo sastavni deo Srbije. (..) Probudite se ljudi ili će uskoro doći vreme kada će Kosovo postati kao što su danas Sandžak, Toplica, Medveđa i mnoge druge albanske teritorije- samo nedosanjani san."
 
Kosovski Albanci optužuju Hašima Tačija za izdaju, posebno zato jer je šef kosovske vlade prvobitno slavodobitno izjavljivao da će u ovoj rundi pregovora Srbija de fakto priznati Kosovo, da će biti primorana da u spornu fusnotu uđe i albanska deklaracija o nezavisnosti Kosova. "Tači je iz ličnih interesa morao da prihvati bilo kakav sporazum sa Srbima, kako bi se oslobodio Haga", revoltirano tvrde komentatori. Premijera optužuju i za vraćanje Kosova pod autonomiju Srbije (o čemu najbolje govori ova originalna ironična rečenica: "KOSOVO JE SERRBIJA FALLA PREMIJER TAQI"). Editi Tahiri poručuju da je čeka sudbina Sadama Huseina. Šefica pregovaračkog tima Prištine se nije pojavljivala pred domaćim medijima od povratka iz Brisela, pa neki duhoviti komentatori kažu: "Edita se verovatno zadržala u Beogradu, na proslavi pobede (1244)", "Znam gde je Edita! Zaustavljena je na granici neke evropske zemlje jer poseduje pasoš Republike Kosovo, a po novom sporazumu joj je potreban stari pasoš UNMIK-a". Neki je nazivaju amaterkom u pregovorima i upoređuju sa "običnom domaćicom", preporučujući joj da je "najbolje da traži azil u Srbiji", dok hvale gdina Stefanovića za pregovaračke sposobnosti u interesu Srbije.
 
Mnogi proklinju, prete i traže pad Vlade Kosova zbog početka Dijaloga sa Beogradom 2011. godine, zatim zbog odustajanja od Deklaracije o nezavisnosti, kao i zbog odustajanja od reči "Republika" za koju su "krv prolivali vekovima mnogi hrabri kosovski Albanci"! Neki internet komentatori na "Koha Ditore" Kosovo vide kao još jednu Palestinu, a neki ga upoređuju i sa međunarodno nepriznatom republikom Severni Kipar, dok kandidaturu Srbije mnogi doživljavaju kao članstvo u EU. Strahuju da je sledeća (politička, a ne tehnička) tema Dijaloga, nakon izbora u Srbiji, "poseban status za sever zemlje" (za sever Kosova). U Prištini kompromisu su se naročito protivili pripadnici pokreta "Samoopredeljenje"- koji su najavili opštenarodne demonstracije! (U Beogradu, evroskeptični deo opozicije sumnjiči vladu da korak po korak priznaje nezavisnost Kosova.)
 http://mile.blog.rs/gallery/3242/kosovo%201244%20nezavisno.jpg
 Kosovo* 2012. - "Više od autonomije, manje od nezavisnosti" (Jeton Mikullovci, "Koha Ditore")
 
"..Znam da je zvezdica kod nekih predmet podsmeha, ali je važno ono što ispod nje piše, a to je da se vraća Rezulucija 12 44 u međunarodnu arenu i potvrđuje i njen značaj, kao i svi elementi našeg interesa i države", rekao je Stefanović na konferenciji za novinare. Uz opasku da je savetovan da ne komentariše izjavu šefa pregovaračkog tima Prištine Edite Tahiri da je "zvezdica kao pahuljica i da će se do proleća istopiti", Stefanović je rekao da se vara onaj ko tako misli. "Zima njihovog nezadovoljstva neće proći jer se ova fusnota neće istopiti", rekao je Stefanović. 

Stefanović je još jednom naglasio da je srpska delegacija spremna da nastavi dijalog u što skorije vreme i da bi, po njegovom mišljenju, tada trebalo da se raspravlja o povratku raseljenih, povratku njihove imovine i o nestalima. "Na to želimo da stavimo akcenat, kao i o razgovorima o električnoj energiji i Telekomu o kojima smo već razgovarali, ali kao što znate tu postoje veliki problemi", dodao je Stefanović.
http://mile.blog.rs/gallery/3242/kosovo%20fusnota%20srbja%201244%20somborac%20blic.jpg
"Kosovo* je srce Srbije", "I Kosovo* i Evropa", "Republika e Kosovës*" (Marko Somborac, "Blic")
 
Nije da se vodim onom "da komšiji krava bude k'o čivava", ali je nekada zanimljivo baciti malo pogled i u "komšijsko dvorište"*/"izdatu sobu na neodređeno vreme"* (*baš sam politički korektan!;D)
Podržavam dijalog kao jedini normalan način rešavanja problema u civilizovanom i modernom svetu. Istorija pokazuje da su mnoge zemlje koje su međusobno surovo ratovale sada najjači saveznici i vode druge u saradnju i prosperitet!

Evropa, najskuplja srpska reč

misha | 17 Februar, 2012 00:04

Evropa, najskuplja srpska reč
 
Svakom ozbiljnom i racionalnom čoveku je odavno postalo jasno da dilema "Kosovo ili Evropa?", ne postoji. Jedini izbor koji se postavlja pred Srbiju je da se odluči hoće li u Evropsku uniju bez Kosova ili neće u EU, takođe bez Kosova. Zbog realnog sagledavanja sopstvenih mogućnosti i interesa je važno da najvrednija reč u svesti srpskih građana postane EVROPA.
http://mile.blog.rs/gallery/3242/srb%20eu.jpg
 SRBIJA i EU - Evropa, najskuplja srpska reč ?! 
 
Prošle, 2011. godine, Srbija je hapšenjem i izručivanjem Tribunalu za bivšu Jugoslaviju u Hagu poslednjih begunaca osumnjičenih za ratne zločine- uklonila (činilo se) najveću prepreku na putu ka Evropskoj uniji. Međutim, odmah nakon rešavanja ovog decenijskog problema, nemačka kancelarka i najuticajnija osoba u EU, Angela Merkel nas je podsetila na još jedan nasleđeni problem od Miloševićevog režima koji treba rešiti: Kosovo!
"Normalizacija odnosa sa susedima" glasi ta čarobna formula za nastavak procesa evrointegracija naše zemlje. "Normalizacija" bi mogla da znači pronalaženje rešenja za odnose između Kosova i Srbije izuzev priznanja, od putovanja i trgovine do telekomunikacija, poštanskih usluga, kontrole granice/administrativne linije, železničkog transporta, kulture, sporta, energetike itd. Postoji mnoštvo primera entiteta koji su sarađivali bez priznavanja.
09. decembra 2011. godine Srbija nije dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji upravo zbog ove nove/stare prepreke. Da li će u februaru/martu 2012. biti drugačije, ostaje da se vidi ovih dana...
http://mile.blog.rs/gallery/3242/koha%20ditore%20-%20jeton%20mikullovci%20srbija%20barikade%20severno%20kosovo%20kandidatura%20eu.jpg
 Put Srbije u EU, preko barikada na severu Kosova? (Jeton Mikullovci, "Koha Ditore")
 
Na današnji dan, 2008. godine- Kosovo je jednostrano proglasilo nezavisnost. Tokom ove četiri godine, menjao sam način gledanja na pitanje statusa i nezavisnosti Kosova. Od verovanja da međunarodno pravo postoji do uverenja da je zakon jačeg ipak važniji. Ono što mi je dodatno pomoglo da sve to lakše prihvatim i razumem je knjiga "Ulje na vodi" poznate istoričarke Dubravke Stojanović. Nakon što sam pročitao istu, napisao sam poslednji kosovski post (pre više od pola godine!): Kosovo (ni)je Srbija! U tom postu sam, uz koju reč o najverovatnijem konačnom rešenju pitanja Kosova, ukazao na vekovnu lošu politiku države prema ovoj bivšoj južnoj pokrajini- izdvojivši najbitnije delove iz istorije Srbije na Kosovu:
 
"...Niko od srpske elite nikada nije ni pomenuo stanovništvo Kosova. Ono o čemu se govori u tolikim govorima jeste samo „Kosovo“, neko u stvarnosti nepostojeće Kosovo – Kosovo bez ljudi.
Srbija je Kosovo izgubila upravo na tom pitanju. Kosovo za političke i intelektualne elite u Srbiji nikada nije podrazumevalo njegove stanovnike, već samo teritoriju, imaginarnu teritoriju istrgnutu iz vremena, iz realnosti. Kao neko polje, bez ljudi, u 1389. godini! Zbog toga mi se čini izlišnom rasprava o tome da li će Kosovo biti izgubljeno 2012. godine ili se to već dogodilo 1999., odnosno 2008. godine. Kada se uzmu u obzir svi relevantni podaci, mislim da se to dogodilo 1912. godine, onog istog trenutka kada je, pet vekova posle čuvene bitke, ta oblast pripojena srpskoj državi..."
http://mile.blog.rs/gallery/3242/17%2002%20kosovo%20nerazmrseno%20klupko.jpg
Kosovsko zamršeno klupko - 17.februar na Misha.blog.rs:
Srbija: 17.02.2008. (2008.); Kosovo u dvouglu (2009.); Kosovska (NE)pravda (2010.); Žuta kuća krvave boje (2011.); Evropa, najskuplja srpska reč (2012.)
 
 
Nezavisnost Republike Kosovo priznalo je 87 od 193 (45%) zemalja članica Ujedinjenih nacija. (Ono što je zanimljivo- Oman i Gvineja Bisao su povukli odluku o priznanju Kosova, iako na sajtu RKS ove dve države i dalje stoje na spisku zemalja od kojih je priznanje stiglo u Prištinu.) Svet je i dalje duboko podeljen po ovom pitanju. Ipak, ono što je pozitivno- u martu 2011. je počeo dijalog Beograda i Prištine u Briselu "o životnim pitanjima"! To je svakako jedini način na koji se problemi mogu rešavati u Evropi, u 21.veku!
 
U tom dijalogu najpre su postignuti dogovori o: slobodi kretanja i matičnim knjigama. Kada sam to čuo- obradovao sam se jer su se stvari konačno pokrenule sa mrtve tačke. Takođe, pomislio sam da ću u (ovom) redovnom februarskom postu o Kosovu pobrojati dugačak spisak dogovorenih stvari između dve strane koje će omogućiti normalniji život običnih ljudi koji na Kosovu žive.
Međutim, onda je usledila jednostrana akcija specijalnih kosovskih snaga ROSU s ciljem da se zauzme sever Kosova većinski naseljen Srbima, Srbi su odgovorili postavljanjem barikada, pale su žrtve i ranjavanja, upleli su se interesi lokalnih kriminalaca i političkih opozicionih partija iz Beograda, sa iskrenom željom običnih ljudi da njihove opštine ostanu deo Srbije. 14. i 15. februara 2012. (simbolično, na Dan državnosti) i pored protivljenja srpskih vlasti, održan je referenum o neprihvatanju kosovskih institucija u četiri opštine na severu (Kosovska Mitrovica, Zubin Potok, Zvečan, Leposavić).
Kada se danas pogleda sve ovo- rešenje pitanja Kosova i dalje izgleda veoma daleko,  kao i evropska budućnost Srbije... Ovo nije prvi put da se konflikt smatra neukrotivim, ali istorija pokazuje da su mnoge zemlje koje su međusobno surovo ratovale sada najjači saveznici i vode druge u saradnju i prosperitet.
http://mile.blog.rs/gallery/3242/dijalog%20beograda%20i%20pristine.png 
Coraxovim očima - Dijalog Beograda i Prištine u Briselu  (2011./12.)
 
Ipak, u ovom dijalogu u Briselu koji vode šef beogradskog pregovaračkog tima Borko Stefanović i šefica pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri, uz posredovanje zvaničnika Evropske službe za spoljno delovanje Roberta Kupera, dogovoreno je sledeće:
 
-Sloboda kretanja i matične knjige:
Postignut je dogovor da Srbija Euleksu preda kopije matičnih knjiga čime je, na temelju srpskog zakona, obezbeđena zaštita podataka. Srbija će preko Euleksa od Prištine dobiti kopije matičnih knjiga čime je izbegnuto da Srbija daje originale matičnih knjiga jer je to pitanje državnog suvereniteta.
Kada je reč o slobodi kretanja, građani sa Kosova moćiće da koriste takozvane kosovske lične karte i vozačke dozvole, ali će im MUP Srbije na administrativnoj liniji izdati dva sertifikata - najpre jedan kojim će se utvrditi da je to samo administrativna kontrola posedovanja ličnih karata sa datumom. To znači da ne postoji pravni odnos sa dokumentima izdatim u Prištini. MUP Srbije će izdavati i sertifikat o posedovanju vozačke dozvole čime se ni na koji način ne prejudicira status Kosova jer će biti naznačeno da se ta dozvola koristi samo za upravljanje vozilom. Kada je reč o osiguranju vozila dogovoreno je da se uskoro sklopi sporazum dva osiguravajuća društva. Pošto na Kosovu postoje dve vrste registarskih tablica za vozila - sa oznakom "KS" (UNMIK) i "RKS" koje izdaje vlast Kosova, Stefanović je rekao da će tamošnji Srbi - na preporuku Beograda, "naravno uzeti tablice 'KS' koje su statusno neutralne i poznatije kao UNMIK tablice". S tim tablicama će moći da se kreću teritorijom cele Republike Srbije, uz regulisano pitanje osiguranja za vozila. Oni koji budu koristili "tablice 'RKS' - s grbom i atributima takozvane državnosti Kosova, neće moći da se kreću po ostatku Republike Srbije - moraće da koriste privremene tablice. (U februaru 2012. sam u okolini Kraljeva video kamion sa kosovskim registarskim tablicama (KS).)
 
-Priznavanje univerzitetskih diploma:
Beograd i Priština postigli su dogovor o uzajamnom priznavanju univerzitetskih diploma.

-Carinski pečat i katastarske knjige:
Dogovoreno je da na pečatu stoju naziv "Carina Kosova", bez bilo kakvih simbola kosovske državnosti, kao i da obe strane povuku trgovinski embargo.
 
-Integrisano upravljanje granicom:
Dogovor je postignut o integrisanom upravljanju granicom (evropski model) i podrazumeva zajedničko upravljanje carinskim, graničnim i policijskim službama.
http://mile.blog.rs/gallery/3242/bg%20pr%20eu.jpg 
   Dijalog Beograda i Prištine: Proces usklađivanja interesa 
 
Svaki dogovor su dve strane tumačile na svoj način. Mi bismo uvek "sačuvali suverenitet, integritet i nacionalni interes", a "komšije" bi istu stvar predstavile kao "još jedan korak Beograda ka priznanju ili čak direktno priznanje nezavisnosti." Opozicija je, što joj je i posao, kritikovala. Tako su srpska opozicija i kosovska pozicija (i obrnuto) često imale identične stavove.

Меđutim i pored ovih pomaka u dijalogu, saglasnost nije postignuta o učešću Prištine na reginalnim skupovima. "Za Prištinu  je prihvatljivo da u regionalnim inicijativama Kosovo bude predstavljeno uz fusnotu u kojoj bi pisalo "bez prejudiciranja statusa", kaže Edita Tahiri. Fusnota prihvatljiva, ali samo uz upotrebu Rezolucije 1244, odgovara Borislav Stefanović." Regionalno predstavljanje Kosova kao da je najveća prepreka za napredak u dijalogu i dobijanje kandidature za EU? Poznati smo po tome da sve rešavamo u "minut do dvanaest" pa očekujem da će tako biti i ovog puta? Ili će nam Evropa malo pogledati kroz prste i dodeliti taj željeni status Srbiji...ali bez datuma za početak pregovora? Videćemo...
http://mile.blog.rs/gallery/3242/ahtisari%20bumerang.png
"Kud god da krenem tebi se vraćam ponovo..." - Ahtisari Plus (Tadić) ?!
 
Boris Tadić: Rešenje za Kosovo sa četiri ključne tačke:
-rešenje za sever Kosova
-zaštita kulturne baštine i manastira
-zaštita imovine i
-garancije za bezbednost Srba u enkavama
 
Predsednik Srbije je objasnio da njegov plan podrazumeva uviđanje realnosti i poziv za pronalaženje rešenja, najpre jer je "podela Kosova nemoguća pošto je ne žele velike sile", a s druge strane na severu Kosova očigledno postoji problem koji ni Priština ni međunarodna zajednica ne mogu da reše. "Osnovni okvir ovog plana je ustavno rešenje kojim Srbija neće priznati nezavisnost Kosova i istovremeno jasan stav svih najuticajnijih zemalja u međunarodnoj zajednici koje ne žele podelu Kosova i Metohije. Plan je prezentovan manje više u svim glavnim gradovima u kojima se kreira politika.", rekao je Tadić.
 
Rešenje, ocenio je Tadić, mora da uzme u obzir srpske, ali i albanske interese, a takođe mora u obzir uzeti i pozicije i interese svih ključnih činilaca međunarodne politike, a pre svih stalnih članica Saveta bezbednosti i uticajnih zemalja EU. "Postoje mnogi modeli, od primera dve Nemačke, preko Južnog Tirola, Olandskih ostrva, irskog modela (tokom 2010. godine sam u postovima Kosovo kao Severna Irska i Rešenje kosovskog čvora?! pisao i o tome) iz kojih treba izdvojiti ono što je dobro i primenljivo na prostoru Kosova", kazao je Tadić, ocenivši da je postizanje rešenja i kompromisa u interesu Srbije.
 
"Ovaj problem ugrožava naš razvoj, ekonomiju, međunarodni ugled i položaj Srbije i našeg naroda. Ako ne idemo ka njegovom rešavanju, samo ćemo dalje zaostajati, a zaostajaće i čitav region zapadnog Balkana", kazao je Tadić. Predsednik Srbije je izrazio uverenje da je "moguće pronaći rešenje u kojem nema konačnih gubitnika, bez obzira na to što mnogi međunarodni zvaničnici govore da je pitanje Kosova, proglašenjem nezavisnosti, završeno". "Takav pristup kosovskom pitanju je stavljanje problema pod tepih. Problem postoji i više je nego očigledan. Ne možemo živeti u zaleđenom konfliktu jer će taj zaleđeni konflit pre ili kasnije eskalirati i ponovo će neki ljudi gubiti živote na nekim barikadama ili ko zna gde, kao što ne možemo živeti ni u ovakvom trenutku u kome konflikt na niskom intenzitetu postoji, već moramo pronaći rešenje", istakao je predsednik Srbije. 
http://mile.blog.rs/gallery/3242/ks%20srb%20eu%20put.jpg 
 "Odvojeni" putevi RS i RKS u EU. (Jeton Mikullovci, "Koha Ditore")
 
 
Samo u 19. i 20. veku Srbija je ratovala deset puta. U dva veka moderne srpske države- sedam puta, najčešće nasilno, smenjivane su dinastije i celokupne državne elite. U vremenu od 1835. godine do 2006. promenjeno je jedanaest ustava. Deset puta izveden je, u najvećem broju slučajeva drastičan, zaokret u spoljnoj politici. Granice su menjane sedam puta: od ustaničke Srbije do Jugoslavije, i nazad. Državno-pravni okvir promenjen je, takođe, sedam puta. Srbija je tri puta bila okupirana, tri puta oslobođena, a Beograd je pet puta bio bombardovan.
 
Dobijanjem statusa kandidata za članstvo Republike Srbije u Evropskoj uniji ove godine imamo istorijsku šansu da treći vek moderne srpske države bude totalno drugačiji od prethodna dva! Valjda nas je istorija nečemu naučila...

Dan posle sutra, uživo!

misha | 07 Februar, 2012 19:01

Dan posle sutra, uživo!
 
Dan posle sutra ("The Day After Tomorrow") je američki naučno-fantastični film koji prikazuje katastrofalne posledice globalnog zagrevanja u nizu ekstremnih vremenskih događaja koji će uvesti u globalno hlađenje, što dovodi do novog ledenog doba. Ovih dana, početkom 2012. godine, specijalne efekte iz ovog visokobudžetnog filma Rolanda Emeriha možemo videti besplatno- pogledom kroz prozor... 
 http://mile.blog.rs/gallery/3242/dan%20posle%20sutra%202012.jpg
 2012. - Dan posle sutra ili Dan posle juče ?!
 
FEBRUAR 2012. - Ledeni talas koji se više od sedam dana širi Evropom do sada je usmrtio oko 400 ljudi! Sibirska hladnoća donela je obimne snežne padavine i jugu Evrope, koje znatno otežavaju saobraćaj, a vlasti u stotinama opština proglasile su vanrednu situaciju.

Broj umrih od mraza tokom vikenda se povećao u Poljskoj, Litvaniji, Češkoj i Italiji.
U Poljskoj, gde je temperatura u pojedinim oblastima minus 24 stepena Celzijusa, od posledica smrzavanja u poslednja 24 sata umrlo je devetero ljudi. Time se ukupan broj žrtava u novom ledenom talasu u ovoj zemlji popeo na 62. Većina žrtava su, kao i u drugim zemljama, beskućnici, a poljske vlasti su, s obzirom da su nastradali uglavnom bili u alkoholisanom stanju, odlučile ukinuti zabranu za ulazak pijanih ljudi u skloništa, prenosi AFP.
U susednoj Litvaniji, gde se živa spustila na 31 stepen ispod nule, tokom vikenda se smrzlo još 12 ljudi, što je povećalo ukupan broj nastradalih na 23. U Češkoj se broj mrtvih povećao na 18, nakon što je pronađeno telo još jednog beskućnika. U češkom selu Kvilda, blizu granice s Nemačkom, izmereno je skoro 40 stepeni ispod nule.

Sneg u Italiji
Sneg i poledica blokirali su ulice italijanske prestonice Rima, gde je u raščišćavanju angažovano više od 400 pripadnika oružanih snaga. I Milano, kao i druge severne oblasti Italije, prekrio je sneg. Broj nastradalih u ovoj zemlji povećao se na 17, pošto su pronađena tela još tri beskućnika. Velike oblasti regiona Lacio i Umbrija imaju problema sa snabdevanjem strujom, vodom i grejanjem, a u pojedinim oblastima ponestaju i osnovne životne namirnice.
http://mile.blog.rs/gallery/3242/The-Day-After-Tomorrow-2012.jpg
 Dan posle sutra - svaka sličnost (ni)je slučajna ?!
 
Francuska - zaledio se i Ajfelov toranj
Centralna i istočna Evropa do sada su imale najvećih problema s vremenom, ali se hladni talas polako pomera prema Zapadu, što je već dovelo do otkazivanja letova u Francuskoj, a sneg je prekrio i Ajfelov toranj. Francuske vlasti saopštile su da je pronađeno telo jednog beskućnika koji se smrzao. Saobraćaj je poremećen, ljudi su zaglavljeni u automobilima zbog snega i leda, a meteorolozi upozoravaju da ća temperatura i ove sedmice biti ispod nule.

U Ukrajini, zemlji najteže pogođenoj zimom, još 13 osoba umrlo je od hladnoće, čime se ukupan broj mrtvih popeo na 135. Grčka je proglasila vanredno stanje na poluostrvu Peloponez, nakon što su olujne kiše dovele do poplava. Pet osoba se utopilo u Bugarskoj, nedaleko od granice sa Turskom, u poplavama nastalim topljenjem snega.

Crni bilans na Balkanu se povećao na 18 nakon što je u ponedeljak jedna 87-godišnja žena iz BiH/RS preminula u bolnici. Ona je u subotu pronađena u stanju hipotermije. Jedan je 66-godišnji Srbin umro od hladnoće u centralnom delu Srbije, dok je 50-godišnji Hrvat pronađen mrtav na pragu svoje kuće u okolini Šibenika. U Srbiji će se 8. i 9. februara živa u termometru spustiti do 25. Celzijusovog podeljka ispod nule. U martu nailazi još jedan talas smrzavanja?
 
U Mađarskoj je 12 osoba umrlo zbog hladnoće u poslednja tri dana, a više od 50 je moralo biti evakuisano zbog nesreća i trovanja ugljen-monoksidom, saopštile su u ponedeljak vlasti u Budimpešti. "Dvanest osoba je umrlo od hladnoće u poslednja tri dana, 55 je evakuisano, a zabeležene su i 172 nesreće povezane s hladnoćom", saopštila je Uprava za borbu s katastrofama. U nesreće spadaju sudari na putevima, smrzavanje i trovanje ugljen-monoksidom, navodi se u saopštenju.“ Mađarske vlasti su, uz pomoć nevladinih organizacija, mobilisale više od 15.000 ljudi za pomoć stanovništvu. Mađarska je imala najhladniju sedmicu ove zime s temperaturama i do minus 24 stepena na severu zemlje.

Švajcarska je u noći s nedelje na ponedeljak zabeležila novu rekordnu hladnoću u ovoj godini, s temperaturom od minus 35,1 stepen u Samedanu, u kantonu Grisons, na istoku Švajcarske, saopštio je Meteosuisse. Samedan je glavni grad Engadina, alpske regije u kantonu Grisons, gde se nalaze skijališta Sent-Moric, Pontesina i Sils-Maria.

'Zima ostaje' u Nemačkoj.
Nemačka se nalazi u kandžama "ruske" zime, s temperaturama do minus 36,4 stepena, koliko je izmereno u bavarskom nacionalnom parku Berhtesgadenu, što je najniža teperatura od početka ove zime, koja je do sada odnela najmanje tri života. "Zima ostaje", kažu nemački meteorolozi, najavljujući da se u utorak očekuju još niže temperature i da se kraj hladnoće još uvek ne nazire, ali da bi od srede u Nemačkoj, na čijim ulicama živi oko 22.000 beskućnika, moglo biti malo toplije. Tada se, međutim, mogu očekivati snežne padavine, kažu meteorolozi.
 
Sibirske temperature i dalje otežavaju život u Austriji, gde je tokom noći čak u 67 mesta izmerena temperatura ispod minus 20 stepeni. Najhladnije mesto u Austriji bio je Tanhajm, u pokrajini Tirol, gde je izmereno skoro minus 29 stepeni. I u ponedeljak su temperature širom zemlje izuzetno niske, tako da je "najtoplije" mesto bilo Fronlajten, u pokrajini Štajerska, sa minus 9 stepeni. Prema najavama meteorologa, u Austriji će i narednih dana biti hladno, a očekuje se dalji pad temperature.

Hladni talas došao je čak do Alžira, gde je pao sneg u nekoliko gradova, što je veoma redak prizor. Putevi su blokirani i sela u planinskim oblastima su odsečena. Najmanje 16 ljudi je umrlo, od toga petoro od trovanja ugljen-monoksidom zbog grejanja na plin, u Maroku.
 
Velike štete od poplave u Australiji
Na drugoj strani zemaljske kugle, u Australiji, poplave su se u ponedeljak nastavile širiti na severoistoku kontinenta, dok gradić St. George, skoro bez stanovnika, čeka da vidi hoće li brane odoleti. Većina od 3.800 stanovnika evakuisana je u nedelju uveče u prihvatilišta u susednim gradovima Darby i Brisbane. Gradonačelnica Donna Stewart je izjavila u ponedeljak da se reka Balonne izlila po treći put u manje od dve godine i da je dostigla nivo od 13,48 metara, dok su brane visoke 14,5 metara, prenosi AFP. Premijerka Kvinslenda Anna Bligh je izjavila da je ovo najveća evakuacija ikada organizovana. Pre sedam dana poplave su pogodile nekoliko zona u ovoj australijskoj državi kao i u susjednoj državi Novi Južni Vels, nakon obilnih kiša. Do sada je registrovana samo jedna žrtva, i to je žena koju je odnela voda zajedno s automobilom krajem prošle sedmice u Kvinslendu. 
http://mile.blog.rs/gallery/3242/The-Day-After-Tomorrow-%202012.jpg
Rekordni 'minusi' - svaka sličnost (ni)je slučajna ?!
 
Evropa je ušla u ledeno doba. Nezabeležen talas hladnoće, sneg i led koji su okovali Stari kontinent i odneli više od 350 života, posledica su topljenja leda na Arktiku usled globalnog zagrevanja, tvrde naučnici. Oni objašnjavaju da se ledena struja sručila na Evropu zbog poremećaja atmosferskih pritisaka i promene šeme vetrova, izazvanih dramatičnim topljenjem leda na Severnom polu. Naime, pri visokoj razlici u atmosferskim pritiscima formira se jak zapadni vetar, koji s Atlantika donosi tople vazdušne mase. Te struje donose vlagu planinskoj centralnoj Evropi i obezbeđuju toplu i snežnu zimu. Ukoliko vazdušno strujanje izostane, u Evropu stiže hladan i suv vazduh sa Arktika, kao što je to slučaj sada.

Proračuni naučnika iz Instituta za polarna istraživanja „Alfred Vegener“ (AWI) i Centra za istraživanje Zemlje „Gelmgolc“ (GFZ), pokazuju da se razlika u pritiscima smanjuje u godinama kad na Arktiku dolazi do prekomernog topljenja leda. Tako se stvaraju sve veće površine vode, koje, za razliku od svetle ledene površine, intenzivno upijaju zračenje sunca i zagrevaju se. Nastupanjem hladne sezone, vodene mase prenose toplotu na vazduh. Ta klimatska pojava na Arktiku nazvana je „efektom podignutog poklopca“.
 
"Film 'Dan posle sutra' bavi se serijom međunarodnih kriza uzrokovanih dugoročnim uticajima efekta staklene bašte.", stoji u opisu ovog filma koji sam odgledao još te davne 2004. godine, u bioskopu. Dok pišem ovaj post, sa interneta download-ujem isti da bih ga još jednom, bolje, pogledao.. I pored moje čudne ljubavi prema tim nekim ekstremnim situacijama i događajima (eh taj adrenalin)- prevelika sličnost ovog holivudskog ostvarenja i sadašnjice me sve više zabrinjava! Da li je dan posle sutra- stigao? Da li je i "2012.", takođe "samo" film... 
 
«Prethodni   1 2 3 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 100 101 102  Sledeći»
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by blog.rs - Design by BalearWeb