doctor

facebook: I ♥ doctor blog
twitter: @DoctorMisha

Kraljevo, kraljevski !

misha | 10 Mart, 2015 10:00

Kraljevo, kraljevski !

Dan pre najvećeg sportskog događaja u istoriji Kraljeva (ali i ovog dela Srbije) sam u postu #DavisCup - Kraljevi tenisa u gradu kraljeva napisao: "I pored velikog komšijskog rivaliteta, ovo je za mene jedan od onih mečeva gde nije najvažnije ko će pobediti (Iako je logično za koga navijam). Kraljevo će svakako i u svakom smislu biti najveći pobednik!". Već sutradan se pokazalo da sam bio u pravu: lekciju iz fer navijanja, poštovanja prema rivalu, gostoprimstva i sportskog duha su održali svi Kraljevčani koji su prisustvovali meču Srbija - Hrvatska u novoj Hali sportova. Ali bukvalno: SVI! Kraljevčani su pokazali da su kraljevi u navijanju! Hrvati su izuzetno dočekani, što se nije desilo u istoriji susreta ove dve reprezentacije. Kulturno, civilizovano, sportski, gospodski, kraljevski!Smile

Prvo kolo Svetske grupe Dejvis kupa, 06.-08. mart 2015., Kraljevo - "Poslednjih nekoliko dana u Kraljevu bili su neverovatni. Toliko vas je došlo da podrži naš Dejvis kup tim u veoma važnom meču i uspeli smo, timskim radom zajedno do četvrtfinala! Hvala vam što ste bili uz mene i moj tim i hvala na fer navijanju. Znam da znate koliko mi to znači", Novak Đoković
 
Kao neko ko je imao tu sreću da bude deo ove svetle sportske istorije, sledeće hvalospeve u komšijskim medijima skoro da shvatam lično.Wink Ponosan sam na Kraljevo!Laughing

Bravo Srbija! Navijači u Kraljevu pljeskali hrvatskoj himni!

"NADAM se da će publika u Kraljevu, koja će naravno navijati za nas, shvatiti da je to rivalstvo uz poštovanje, uvažavanje i viteštvo", rekao je najbolji srpski tenisač Novak Đoković u najavi dvoboja s Hrvatskom. Navijači Srbije poslušali su Đokovićevu molbu pa se prilikom intoniranja hrvatske himne nije čuo niti jedan zvižduk! Dapače, navijači su nakon himne pristojno zapljeskali i tako na najbolji mogući način pozdravili hrvatske sportaše. (Index.hr)

KRALJEVSKI DOČEK U KRALJEVU Pogledajte kako je cijela dvorana pljeskala hrvatskoj himni

I doista, domaćine treba samo pohvaliti, budući da se i naši tenisači i reporteri osjećaju izvrsno, a atmosfera u Kraljevu je prava sportska. Već smo prije pisali kako je u Kraljevu sve podignuto na najvišu razinu kako bi ogled Hrvatske i Srbije u Davis Cupu prošao kako i doliči ovakvom događaju.

I doista, domaćine treba samo pohvaliti, budući da se i naši tenisači i reporteri osjećaju izvrsno, a atmosfera u Kraljevu je prava sportska. Pogotovo je dojmljiv i za svaku pohvalu bio trenutak u kojem se bez ijednog zvižudka intonirala hrvatska himna - dapače, po završetku je ispraćena toplim pljeskom domaće publike. Tribine su bile ispunjene poznatim licima od kojih izdvajamo predsjednika Srbije Tomislava Nikolića i nekadašnjeg teniskog asa Slobodana Živojinovića. (Jutarnji.hr)

Srpski izbornik: Ovaj meč pomjerio je granice u povijesti odigravanja mečeva između naših zemalja

"Kraljevčani su kraljevski navijali, sve je bilo sjajno. Utakmica protiv Hrvatske je pomjerila granice u povijesti odigravanja mečeva između ove dvije zemlje." (Index.hr)

Đoković: Zahvaljujem se Kraljevu i mi i Hrvati smo uživali

OSLABLJENA i mlada teniska reprezentacija Hrvatske nije imala ni grama šanse protiv jednog od favorita za osvajanja Davis Cupa, reprezentacije Srbije na gostujućem terenu u Kraljevu.
Srbija je nakon meča parova već nakon drugog dana ostvarila nedostižnu prednost od 3:0 i plasirala se dalje, no za hrvatski tenis nije sve crno. Dapače, u neke stvari u Kraljevu su nas oduševile. Najprije sjajan otpor mladog Borne Ćorića protiv Viktora Troickog, a ponajviše fantastična publika u Kraljevu koja je goste iz Hrvatske dočekala raširenih ruku, što je, moramo priznati, raritet kad se u sportskom smislu sučele ove dvije zemlje. 
Najbolji tenisač svijeta Novak Đoković i u Kraljevu je pokazao zašto je najbolji tenisač svijeta, a i on se nakon pobjede najprije zahvalio publici: ''Najbolji dojam u ova dva dana je ostavila publika. Oduševili su nas, oduševili su Hrvate. Vidio sam da su i oni oduševljeni kako su ovdje primljeni. Nadam se da će ovaj grad ugostiti još mnogo ovakvih događaja, Kraljevo je to zaslužilo.'' (Index.hr)
 
BRATSTVO I JEDINSTVO U KRALJEVU 'Srbija i Hrvatska su velike i prijateljske zemlje'
Izbornik srpske Davis Cup reprezentacije Bogdan Obradović iznio je nakon uvjerljive pobjede u parovima niz pohvala na račun svojih igrača, ali i Hrvatske.
 - Momci su pokazali da imaju veliko srce i na tome im čestitam. Mi smo velika obitelj, imamo ogromnu energiju i želju. Svi se žrtvuju za reprezentaciju, a znate da to nije slučaj u drugim reprezentacijama. (...)
Rijetko su se mogli vidjeti trenuci fair-playa kakvi su vladalil u Kraljevu, a primijetio je to i Obradović.
- Svaka čast Hrvatima na ponašanju, pokazali smo da smo dvije velike i prijateljske zemlje koje imaju sjajne sportaše. (Jutarnji.hr)
 
Nama dobro a nikom zlo. Publika u Kraljevu zapljeskala Lijepoj našoj!
Na grbu Kraljeva piše: Nama dobro a nikome zlo. Ta krilatica govori o Kraljevačkom gostoprimstvu, poštovanju sebe i gosta. (...) I prepuna dvorana u Kraljevu, negdje više od tri tisuće gledatelja, uoči početka prvog meča Đokovića i Delića pri intoniranju "Lijepe naše" srdačno je zapljeskalo. I na taj su način domaćini iskazali pravo sportsko poštovanje prema suparniku... (Vecernji.hr)
 
Gledatelji u Kraljevu pljeskali hrvatskoj himni
Hrvatska teniska reprezentacija odlično je primljena u Kraljevu. Pljesak nakon hrvatske himne najbolje to potvrđuje. Atmosferu su nakon prvog meča pohvalili i domaćin Novak Đoković i naš tenisač Mate Delić.
Danima uoči dvoboja pričalo se o paklenoj atmosferi koja čeka hrvatske reprezentativce u Kraljevu, ali doček na predstavljanju uoči početka meča bio je više nego prijateljski. Iznenadili su nas. Kad je intonirana naša himna, kad smo predstavljani, nije nam upućen nijedan zvižduk. Zahvalan sam i organizatorima i publici na takvoj dobrodošlici, zaključio je Delić.
Izbornik hrvatske reprezentacije Željko Krajan također je prokomentirao publiku. Stvarno je bila na vrhuncu. Bili su fer. Nadali smo se da će biti tako, bojali smo se zvižduka i povika, ali toga nije bilo. Možda najviše zbog Novaka, respekta prema njemu i dolasku u Kraljevo. Pokazali su se kao vrhunski domaćini, rekao je Krajan. (Hrt.hr)
 
UVJERITE SE SAMI Evo kako su srpski navijači dočekali hrvatsku himnu!
U Kraljevu se od 6. do 8. ožujka održava susret prvog kola Davis cupa između Srbije i Hrvatske. Prije prvog meča između Novaka Đokovića i Mate Delića intonirane su himne.
Hrvatska himna 'Lijepa naša domovino' u dvorani u Kraljevu je dočekana na primjeren način. Srpski navijači su se ustali i bez pogrdnog skandiranja i vulgarnih dobacivanja saslušali je od početka do kraja. Nakon toga su i zapljeskali.
Inače, za ovaj dvoboj, u kojem je Srbija veliki favorit, tražila se je karta više i mnogi su ostali nezadovoljni, jer nisu mogli kupiti ulaznicu.
.. (Tportal.hr)
 
Delić: Hvala navijačima Srbje za pljesak hrvatskoj himni!
– Hvala publici, ugodno smo iznenađeni. Od samog početka ovdje se osjećamo ugodno i uživamo, a dobili smo i pljesak nakon naše himne i hvala im na tome. (Vecernji.hr)
 
Hrvat sa šalom Dinama među tisućama srpskih navijača!
Koliko je atmosfera u na Davis Cup susretu Srbije i Hrvatske bila miroljubiva možda najbolje govori ovaj primjer: Navijač u Kraljevu sa šalom Dinama.
Srbija je pobijedila Hrvatsku s 5:0 u Davis Cupu, no glavna priča definitivno je bila domaća publika u Kraljevu. Hrvatska delegacija ugošćena je uistinu bez ijedne zamjerke, a izostali su i oni koji zvižde himnama drugih zemalja pa je 'Lijepa naša' ispraćena i pljeskom. Naši su tenisači nahvalili organizatore, ali i korektnu publiku. Hrvatski su se gosti pljeskom pozdravljali i na velikom koncertu u Kraljevu, no možda je vrhunac svega jedan hrvatski navijač koji je u publici sjedio sa šalom Dinama. (Gol.dnevnik.hr)
 
Nažalost, niti ovaj navijač nije pomogao hrvatskim tenisačima
...S obzirom da je Srbija još jučer pobjedom u parovima riješila pitanje pobjednika na Davis Cupu protiv naših tenisača umjesto tenisa u prvi plan iskočile su neke druge stvari. U prvom redu navijač koji je sa šalom Dinama sjedio i navijao u Kraljevu.
Dok su se hrvatski tenisači jučer borili kako bi eventualno pobijedili Đokovića i Zimonjića i donijeli bod Hrvatskoj za to vrijeme je jedan navijač sjedio u dvorani u Kraljevu, a oko vrata je imao zavezan šal zagrebačkog Dinama. Gledateljima je to očito bilo simpatično, jer nije zabilježen niti jedan incident. Nažalost, nije pomogao našim tenisačima Škugoru i Draganji koji su glatko izgubili. (Direktno.hr)
 
Hrvatski tenisači poraženi su u prvom kolu Davis Cupa od Srbije 5-0. Naši igrači nisu zadovoljni rezultatom, ali zato jesu gostoprimstvom koje su dobili u Kraljevu
Borna Ćorić, nadolazeća snaga hrvatskog tenisa, dao je intervju za Kurir u kojem je pohvalno govorio o domaćinu: "Stvarno su nas fenomenalno ugostili! Ugodno sam iznenađen kako su se prema nama svi lijepo odnosili. Nevjerojatno je koliko su ljudi bili gostoljubivi i pažljivi. Nisam mogao ni zamisliti nešto takvo. Dobivali smo sve što nam je bilo potrebno. Domaćini su nam bili na usluzi i nemam nijednu zamjerku. Isto misle i ostali tenisači iz Hrvatske", rekao je Ćorić. Isti list navodi kako su se srpski i hrvatski tenisači zajedno družili u noćnom provodu u jednom prestižnom klubu gdje su bili okruženi lijepim Kraljevčankama, a slušali su se srpski narodnjaci. (Tportal.hr)
 
Ovo su slike koje želimo gledati: Ćorić i ekipa slavili sa srpskim tenisačima!
TENISAČI Hrvatske i Srbije tijekom vikenda u Kraljevu poslali su u eter još jednu sliku zajedništva. Unatoč teškom porazu (5:0) hrvatski Davis Cup reprezentativci predvođeni Bornom Ćorićem pridružili su se slavlju srpske ekipe već nakon meča parova u subotu. 
Nastale su tako slike koje promoviraju sliku sporta ljepšu od nereda, policije i vojske koji obično obilježavaju susrete hrvatskih i srpskih reprezentacija i navijača.
"Utakmica protiv Hrvatske pomjerila je granice u povijesti odigravanja mečeva između ove dvije zemlje", rekao je nakon susreta Bogdan Obradović, srpski izbornik. Sažeo je u toj rečenici ono najbitnije što se dogodilo proteklog vikenda i što je vrijednije od samog rezultata. Posebno za Hrvatsku, kojoj rezultat sigurno nije bio povod slavlju. (Index.hr)
 
 KRALJEVO - NAMA DOBRO A NIKOME ZLO !Smile

#DavisCup - Kraljevi tenisa u gradu kraljeva

misha | 05 Mart, 2015 08:00

#DavisCup - Kraljevi tenisa u gradu kraljeva
 
Kraljevo - Grad smešten u centralnoj Srbiji, oko 180 kilometara južno od Beograda. (Da, između Beograda i Kosova postoji i tzv. Centralna Srbija!Tongue out) Jedan je od deset najvećih srpskih gradova. Leži na tri reke: Ibru, Zapadnoj Moravi i Ribnici. Sa površinom od 1.530 km² je najprostranija lokalna samouprava u Srbiji i, prema popisu iz 2011. godine, ima 125.488 stanovnika.
 
"GRAD KRALJEVA" - Kraljevo istoriju čuva u svom imenu. Najvažniji sloj nasleđa čini svakako period srednjeg veka, jer je upravo na ovoj teritoriji, od Žiče do Rasa nastala srpska država u doba Nemanjića.
Najvažniji spomenik kulture u neposrednoj okolini Kraljeva je manastir Žiča (početak XIII veka), sedište prve srpske arhiepiskopije sa kojom počinje samostalnost srpske pravoslavne crkve. Prvi arhepiskop Sveti Sava krunisao je ovde svoga brata Stefana Prvovenčanog za prvog kralja dinastije Nemanjića, čiji je rodonačelnik njihov otac Stefan Nemanja. U Žiči su krunisana još dva vladara, ali je u narodu ostao mit da je krunisano sedam.
Otuda grb Kraljeva čini sedam kruna iznad kojih je beli soko, simbol srednjovekovne srpske državnosti, koji je oslikan na zidovima Žiče, i natpis iznad kruna "Nama dobro, a nikome zlo". Na zastavi grada je grb na beloj površini.
#DejvisKup 2015. - Najveći sportski događaj u istoriji Kraljeva i ovog dela Srbije!

DAN KRALJEVA je 07. oktobar - KRALJEVDAN, dan kada Srpska pravoslavna crkva slavi Sv. Kralja Stefana Prvovenčanog, ktitora manastira Žiče. Njegove svete mošti leže u manastiru Studenici, zadužbini njegovog oca Stefana Nemanje, koja se takođe nalazi na teritoriji Kraljeva i spada u svetsku kulturnu baštinu pod zaštitom UNESCO-a. Bogorodičina crkva u Studenici (XII vek) je remek delo srednjovekovne umetnosti. Studenicu i Žiču štitila je tvrđava Maglič, jedan od najbolje sačuvanih srednjovekovnih zamkova u Srbiji.

URBANA MATRICA - Kraljevo ima jedan od najstarijih urbanističkih planova na ovom prostoru. U centru grada - savršeno pravilan krug do kojeg vode ulice koje se, opet, ukrštaju pod pravim uglom. Taj plan nacrtao je lično kralj Milan Obrenović, 1832. godine, kada je posetio tadašnji Karanovac, zatraživši tepsiju sa peskom u koju je ucrtao krug. Tada su udareni temelji i sačuvan je urbanistički plan i mreža ulica sa kružnim trgom. Upravo tada, u čast proglašenja Srbije za Kraljevinu, Karanovac menja i ime u Kraljevo! U središtu trga posvećenog Srpskim ratnicima je spomenik koji predstavlja srpskog vojnika iz Velikog rata sa puškom i zastavom (podignut je borcima za oslobođenje Srbije u balkanskim i Prvom svetskom ratu). Vrh barjaka ovog bronzanog vojnika (koga Kraljevčani zovu "Milutin") baca senku na već iscrtane brojeve i smernice na pločniku trga i pokazuje koliko ima sati. Spomenik је danas jedan od upečatljivih simbola Kraljeva...

  Fotografija kraljevačkih teniskih terena iz 1930. godine - Kraljevo je grad sporta! Što se tiče teniske tradicije: zanimljivo je da je u kraljevski grad tenis odavno stigao, istina kao „beli”, aristokratski sport. Krajem dvadesetih godina prošlog veka, na prostoru tadašnjeg Divljeg polja postavljen je kamen-temeljac fabrike aviona. Bila je to ispostava „Brege”, poznate francuske fabrike aeroplana. Sklapani su tu od 1927. godine prvi avioni, naravno uz pomoć brojnih stručnjaka i radnika pristiglih sa porodicama iz francuskog grada Vilakuble. 

Za njih su u varoši pokraj Ibra ubrzo podignuti za to vreme izuzetno moderni stanovi. Tako da je u blizini fabrike nastala francuska kolonija, a Francuzi su se brzo uklopili u život nerazvijenog Kraljeva. Svoju kulturu i navike težili su da očuvaju pa su u koloniji otvorili francusku školu, malo dalje podigli katoličku crkvu, a pokraj ulaza u fabriku čak tri teniska terena.

Na ovim igralištima, prekrivenim crvenom šljakom, u početku su reketima udarali lopticu samo Francuzi, ali je tenis brzo zainteresovao i mlade Kraljevčane, posebno sinove i kćeri domaćih viđenijih i bogatijih ljudi. Prihvatili su i oni modu belih pantalona i suknji, istina znatno dužih nego sada, kao i „Batinih” belih patika... O tome svedoči i fotografija, koju je pre nekoliko godina kraljevačkom muzeju poklonila Maja Keršić iz Beograda. Na slici iz 1930. vidi se njena majka Jugoslava Ćirić Erdoglija kako u Kraljevu igra tenis, a snimak je napravila Katinka Erdoglija, koja je ovde imala jedan od prvih foto ateljea.

Tih godina održana su teniska takmičenja i nekoliko egzibicionih mečeva poznatih francuskih tenisera. Postoji čak i fotografija na kojoj se u sudijskoj stolici vidi gospodin Beaite, tadašnji direktor „Breginih” fabrika u Parizu... (Politika)

Danas u Kraljevu na četiri terena pokraj Ibra trenira na stotine dece, a gradski klub je već tri godine prvoligaš. Dodela organizacije prvog kola Svetske grupe Dejvis kupa od 06. do 08. marta 2015. godine između Srbije i Hrvatske upravo "gradu kraljeva" se iz dana u dan pokazuje kao najbolji potez TSS i ITF!Smile

DAVIS CUP by BNP Paribas je najstarije i najmasovnije ekipno takmičenje u bilo kom sportu. Organizuje se još od 1900. godine, a ove 2015. u takmičenju učestvuje 126 zemalja.
 
SRBIJA je nakon raspada SFRJ u Svetsku grupu Dejvis Kupa ušla pobedom nad Australijom u Beogradu 2007. godine i od tada je stalni član ove elitne grupe. Taj meč protiv Australije je bio najposećeniji Dejvis Kup meč u istoriji ovog takmičenja,  a da nije finale, sa više od 20.000 gledalaca svakog dana. Posle samo tri godine, decembra 2010. Srbija je pobedom nad Francuskom u Beogradu osvojila Dejvis Kup. NIS Dejvis kup reprezentacija Srbije je bila učesnik finala i 2013., ali je taj meč izgubila od Češke Republike.
 
HRVATSKA Prvo takmičenje u Dejvis Kupu reprezentacija je imala 1993., a najveći uspeh je ostvarila 2005. kada je postala pobednik ovog takmičenja, savladavši u finalu u Bratislavi reprezentaciju Slovačke.  Time je postala 12 zemlja koja je pobeđivala u ovom takmičenju i prvi nenosilac koji je osvojio Dejvis Kup.
 
Na ITF Davis Cup listi reperezentacija Srbije je 2014. završila na 4. a reprezentacija Hrvatske na 14. mestu. Meč u Kraljevu će biti drugi susret tenisera Srbije i Hrvatske u takmičenju Davis Cup by BNP Paribas. Ove dve reprezentacije su se susrele i 2010. kada su u Splitu u četvrtfinalnom meču pobedili teniseri Srbije rezultatom 4:1.
 
Prvi reket sveta Novak Đoković predvodi naše teniske kraljeve - Jasna poruka prijateljstva sa prvog javnog Dejvis Kup treninga ikada (04.03.) u novoj kraljevačkoj Hali sportova
 
I pored velikog komšijskog rivaliteta, ovo je za mene jedan od onih mečeva gde nije najvažnije ko će pobediti (Iako je logično za koga navijam). Kraljevo će svakako i u svakom smislu biti najveći pobednik!Laughing P.s.U gotovo nemogućoj misiji nabavke karata, moram se pohvaliti da sam ipak uspeo da pronađem i kupim jednu...koji sam ja meni kralj.Wink Dobrodošli u Kraljevo!!!Smile
 
Preporučujem sajt: DANI TENISA U KRALJEVU

Crnogorski Krim - Sutorina !

misha | 07 Februar, 2015 15:00

Crnogorski Krim - Sutorina !

Onako kako su Sovjetski komunisti 1954. godine administrativno poklonili ruski Krim Ukrajini, u okviru SSSR-a, tako su i Jugoslovenski komunisti 1947. godine poklonili bosanskohercegovačku Sutorinu Crnoj Gori, u okviru SFRJ. (Sličnu paralelu sam povukao i u slučaju "srpskog Krima" - severnog Kosova, u postu Srbija u krimskom tamnom vilajetu.) Rusija je 2014. vratila Krim u svoj državni sastav. Može li i Bosna i Hercegovina vratiti Sutorinu?

Sutorina se do maja 1947. nalazila u sklopu NR Bosne i Hercegovine, ali je usmenim dogovorom između crnogorskih (Blažo Jovanović i Milovan Đilas) i bosanskohercegovačkih (Avdo Humo i Đuro Pucar Stari) komunista dodeljena NR Crnoj Gori, zajedno sa selima Igalo, Sušćepan, Prijevor, Ratiševina i Kruševice, čija ukupna površina iznosi 75 km². Pre toga je NR Bosna i Hercegovina u području Sutorine imala izlaz na Jadransko more i na bokokotorski zaliv u dužini od 7 kilometara obale. Tačnije, Sutorina je tada "razmenjena" sa CG za oblast Lovišta na Sutjesci, koje je pripalo BiH.

Do te 1947. godine Bosna i Hercegovina je dakle imala dva izlaza na more. Osim Neuma, u području Sutorine BiH je imala sedam kilometara morske obale. Sutorinu i Neum su Bosni i Hercegovini (tačnije Otomanskom carstvu) još 1718. godine poklonili Dubrovčani. Oni su to uradili kako se ne bi graničili s Mletačkom republikom! Ovo je potvrđeno Berlinskim kongresom (Sutorina kao deo BiH, pod Austrougarskom upravom), o čemu svedoče katastarske karte iz 1878. godine. Granica BiH i Crne Gore u predelu Sutorine nakon Drugog svetskog rata najverovatnije je utvrđena usmenim dogovorima tadašnjih komunističkih moćnika. Nezvaničnim dogovorom u jednom telefonskom razgovoru partijskih drugova- BiH je ostala bez Sutorine i time bez izlaza na otvoreno more. (Koliko je važan direktan pristup međunarodnim vodama svedoči i višedecenijski spor Hrvatske i Slovenije oko Piranskog zaliva, od 1991. do 2014. godine, koji je rešen tek nakon međunarodne arbitraže kojom je odblokiran (2008./09.) Hrvatski put u EU i kojom je Slovenija dobila (prošle, 2014. godine) pristup međunarodnim vodama.)

 

Zanimljiv podatak - Prema popisu iz 2003. godine u naselju Sutorina živi 478 punoletnih stanovnika: 66,22% Srba, 21,74% Crnogoraca, 0,82% Hrvata...

Kako je Sutorina izašla iz Trebinjskog sreza i BiH? 1937. godine je tadašnja država bila podeljena na devet banovina, da bi se eliminisale nacionalno-istorijske teritorije. Napravljeno je osam banovina po rekama i jedna primorska (u Splitu). Jedna od ovih banovina je bila Zetska banovina, po reci Zeti u Crnoj Gori. U tu banovinu su pored teritorije Crne Gore, definisane Berlinskim kongresom, ušli Trebinjski srez i Dubrovački srez. Ministar unutrašnjih poslova Kraljevine Jugoslavije je tada doneo uredbu sa zakonskom snagom da se u okviru jedne banovine može neka opština prebaciti iz jednog sreza u drugi srez. Tako je iz Trebinjskog sreza u Bokokotorski srez prebačena primorska opština u kojoj su bile dve katastarske opštine, Kruševica i Sutorina. Kada su 1945. konstituisane federalne jedinice, Bosna i Hercegovina ulazi u Demokratsku Federativnu Jugoslaviju u granicama Berlinskog kongresa. Međutim, Crna Gora je u tišini zadržala te dve katastarske opštine.

Dve godine kasnije bosanskohercegovačke teritorije Sutorina, Igalo i Njivice ustupljene su internim dogovorom Crnoj Gori, a zauzvrat BiH je dobila crnogorsku teritoriju istočno od reke Sutjeske- Maglić, Kruševo i Vučevo. Prvi dokumentovani zapis o Sutorini u sastavu Crne Gore pojavio se u maju 1947. godine, Zakonom o administrativno-teritorijalnoj podeli Crne Gore. Tada je Hercegnovskom okrugu pripala opština Igalo, u koju su ušla naselja Sutorina, Sušćepan, Prijevor i Ratiševina.

Međutim, Parlament BiH nikad nije ustupio ovu oblast Crnoj Gori, a raspadom Jugoslavije je došlo do jedne vrlo komplikovane situacije jer je tada Sutorina bila pod pravnim okriljem Crne Gore. Problem je u tome što Crna Gora nije došla do vlasništva nad Sutorinom na pravni način. U Trebinju se danas ne mogu naći nikakvi dokumenti koji bi dokazali da je iz Trebinjskog sreza u Bokokotorski srez prebačena primorska opština u kojoj su bile dve katastarske opštine. Dogovor o Sutorini nikad nije potvrđen u parlamentima republika i ili tadašnjoj saveznoj skupštini. Sa pravnog aspekta Bosna i Hercegovina, koja je ušla sa svojim granicama, definisanim na Berlinskom kongresu, u Jugoslaviju, treba i da izađe u tim granicama. Uostalom, u avnojskim granicama (iz 1943.) je BiH i priznata 1992. godine...

U Parlamentu Bosne i Hercegovine ponovo je pokrenuto pitanje razgraničenja sa Crnom Gorom. Sarajevo preispituje već usaglašeni ugovora o granici sa Podgoricom, podnošenjem rezolucije o Sutorini kojom se traži da ta primorska teritorija bude vraćena u sastav Bosne i Hercegovine. Nema prekrajanja nekadašnjih republičkih granica, kategorični su Crnogorci, koji upozoravaju da je otvaranje pitanja granica destruktivno i opasnije po BiH nego po CG! Balkanska "igra međa" se nastavlja...

 

Srpsko more - Povratkom Sutorine Trebinju, Hercegovina (tačnije Republika Srpska) dobija izlaz na otvoreno more

«Prethodni   1 2 3 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 100 101 102  Sledeći»
 
Accessible and Valid XHTML 1.0 Strict and CSS
Powered by blog.rs - Design by BalearWeb